Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Afiliere asociatie sportiva in vederea participarii la ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Afiliere asociatie sportiva in vederea participarii la o competitie

Am infiintat o asociatie dupa Ordonanta 26 / 2000.
Asociatia se doreste a fi un club sportiv privat de handbal fete.
In afara de formarea si antrenarea grupelor de copii, dorim si participarea la competitiile locale. Pentru inscrierea in campionat trebuie ca asociatia sa fie afiliata la Directia sportiva locala si /sau la Federatia Romana de Handbal.
Doresc daca se poate sa ma invete cineva exact care ar fi pasii de urmat, ordinea afilierii si eventual ceva detalii tehnice legate de modalitatea efectiva de realizare a acestei afilieri.
Pentru obtinerea certificatului de identitate sportiva aveti cateva informatii la adresa [ link extern ]
Pentru conditii de afiliere (capitol VI din statut) aveti informatii la adresa [ link extern ]
Si in finalul recomandarilor, cel mai bine e sa luati legatura si cu reprezentantii respectivelor institutii.
Va multumesc.