Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Datorii comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Datorii comune

1.Factura de telefonie mobila, in cazul in care se ajunge in instanta(executare silita),reprezinta o datorie comuna a sotilor sau exclusiva a titularului de contract?

2.Prescrierea unei datorii(tel.mobila)intervine de la data achitarii ultimei facturi sau de la data rezilierii contractului de catre firma de telefonie mobila?
1. Se ia in considerare cine este titularul contractului si se executa acesta. Daca nu realizeaza venituri asupra carora se poate institui masura popriri se pot executa bunuri din patrimoniul comun.
2. Momentul generator al obligatiei de plata este momentul emiterii documentului legal, respectiv al facturii. Mai poate fi socotit si momentul comunicarii ei. In cazul unei facturi este data emiterii ei. Rezilierea ulterioara emiterii facturii nu are nici o relevanta, factura este deja o obligatie nascuta, iar obligatiile deja nascute nu se considera finalizate chiar daca contractul se reziliaza din diverse motive.