Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... distrugere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

distrugere

In aceasta seara am avut parte de o intamplare mai putin placuta. Mergand pe o stada din comuna mea m am pomenit cu doua pietroaie in masina, unul a lovit parbrizul chiar in dreptul volanului iar altul a lovit caroseria in partea din spate. Pe cel care a dat cu pietroaiele il cunosc dar nu am nici un conflict cu el (poate m a confundat cu altcineva). Am sunat la 112 si am vb cu politia acestia sfatuindu ma sa merg maine dimineata sa depun plangere la postul de politie. Am uitat sa precizez ca mai era o persoana cu mine in masina
Daca se poate doresc ceva sfaturi, va multumesc anticipat
Faceti plangere penala pentru distrugere si indicati ca martor pe colegul din masina. Va puteti constitui parte civila pentru recuperarea cheltuielilor de reparatie pe care trebuie sa le dovediti cu factura.
cel mai bine ar fi sa mergeti la sectia de politie sa faceti plangere chiar din aceasta seara.
nu lasati sa treaca timpul.
ar fi indicat sa bateti fierul cat e cald si poate cei ce au dat cu pietre va platesca paguba ,altfel trebuie sa va judecati si o sa treaca mu,lt timp
Buna ziua! Marti 10 ianuarie am facut plangere penala pentru distrugere si nici pana in momentul de fata postul de politie din comuna nu a trimis dosarul la parchet. Am mers mereu la ei si i am intrebat de dosar dar mi au spus ca au multe dosare in lucru. Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi. Am in gand sa ma adresez unor organe superioare dar nu stiu unde. Va multumesc anticipat