Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi asistenti maternali
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi asistenti maternali

as dori sa stiu de ce asistentilor maternali nu li se platesc orele de munca suplimentare , sarbatorile legale precum si concediile de odihna?
intrebati-i pe cei de la protectia copilului...daca nu va mobilizati si nu protestati, un veti obtine niciodata plata acestor ore suplimentare
Legea nr.285/2010 :
Art. 9
(1) In anul 2011, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.

art. II din Legea nr.283/2011
Art. 7 (1) In anul 2012, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.
....

Acestea doua sunt prevederile care se refera la faptul ca munca suplimentara se va compensa cu timp liber corespunzator .....

Concediu de odihna neefectuat se compenseaza in bani numai la incetarea c.i.m. ... in cazul in care nu ati efectuat CO in 2011, atunci angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Cornel Vasile, Consilier juridic