Forum Discuţii juridice Executare silită Cum se poate evita o executare silita?
Discuție deschisă în Executare silită

Cum se poate evita o executare silita?

As dori sa stiu daca se poate evita o executare silita si cum anume. Daca instiintarea de executare a venit pentru un punct de lucru unde firma isi reziliaza contractul se mai executa ceea ce este acolo avand in vedere ca statea in chirie?
Este simplu: se face o contestatie la executare (daca mai sunteti in termen) in cadrul careia se poate cere suspendarea, platindu-se totodata si o cautiune. Asta nu inseamna ca se evita executarea, ci faptul ca se judeca daca sunt indeplinite conditiile trecerii la aceasta formalitate!
Nu mai sunt in termen, de aceea intreb, care ar fi solutia? Daca in locatia respectiva nu mai functioneaza aceeasi firma se mai executa lucrurile de acolo?
Executorul judecatoresc va incheia PV de constatare,ocazie cu care va consemna ca la acea locatie nu mai functioneaza debitorul
Cu scopul executarii titlului executoriu,executorul judecatoresc va desfasura demersurile necesare catre autoritati ,solicitand sa primeasca informatii actualizate ale debitorului
va multumesc!