Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de sponsorizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de sponsorizare

Buna ziua. As dori sa va intreb daca un contract de sponsorizare intre persoana fizica (angajat al unei institutii publice) si institutia publica angajatoare este legal sau acceptat. Din cate am auzit, Curtea de Conturi nu ar accepta un astfel de contract. Va multumesc
Nu vad unde ar fi problema unui astfel de contract .... se pot incheia cu institutiile publice astfel de contracte in urmatoarele domenii : cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific - cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice
Institutia cu care am incheiat un astfel de contract este in subordinea Consiliului Judetean, insa este cu autofinantare. Directoarea acestei institutii ne-a impus noua, angajatilor, semnarea unui astfel de contract de sponsorizare, avand in vedere ca institutia nu avea venituri. Domeniul de activitate este medierea si plasarea in munca si organizarea de cursuri de formare profesionala. Va multumesc