Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CERERE DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CERERE DIVORT

Buna ziua,Am cautat pe internet dar nu am gasit o cerere care sa ma reprezinte.va rog frumos daca puteti sa ma ajutat.As vrea o cerere de divort ptr,ca nu imi permit un avocat care sa ma ajute.Eu si sotul meu suntem de acord cu divortul si s-ar fi facut de comun acord,dar am citit ca nu putem deoarece avem un copil impreuna.suntem despartiti deja,nu mai locuim impreuna,e vorba de nepotrivire de caracter.El e de acord ca eu sa am grija de copil,imi va plati pensie alimentara,eu vreau sa revin la numele anterior casatoriei,partajul nu il vom face ptr.ca el ii va lasa totul copilului,ne-am pus de acord ca el sa poata vizita copilul sau sa o ia la el in week-end,in concedii.Am inteles ca va trebui o cerere de divort din culpa comuna,dar nu stiu exact cum sa o formulez,si am vazut ca trebuie sa se faca referire si la anumite articole din codul familiei. VA MULTUMESC ANTICIPAT

SI AS MAI AVEA O INTREBARE:pot cere in aceeasi cerere de divort si incredintarea copilului sau trebuie deschis alt dosar?si trebuie platite si alte taxe?sa stiu sa fiu pregatita cand depun actele.mentionez ca copilul are 9 ani,deci este minora,si a ramas in intretinerea mea,de cand tatal ei s-a mutat
BYA_NELY, utilizator
Sfatul meu esta,ca inainte de a face demersurile, la tot ceia ce ati scris in topic,este sa mergeti la un avocat consultant,este posibil sa gresiti in actiuni si instanta sa va respinga actiunea.La mijloc fiind un copil,bunuri de impartit,avocatul consultant va va indruma in ceia ce aveti de intreprins si va va ajuta sa redactati toate actiunile si tranzactia.Onorariul in orice caz o sa fie mai mic.O sa va coste decat consultatia , redactarea actiunilor si a tranzactiei.
Va doresc succes
BYA_NELY a scris:

Buna ziua,Am cautat pe internet dar nu am gasit o cerere care sa ma reprezinte.va rog frumos daca puteti sa ma ajutat.As vrea o cerere de divort ptr,ca nu imi permit un avocat care sa ma ajute.Eu si sotul meu suntem de acord cu divortul si s-ar fi facut de comun acord,dar am citit ca nu putem deoarece avem un copil impreuna.suntem despartiti deja,nu mai locuim impreuna,e vorba de nepotrivire de caracter.El e de acord ca eu sa am grija de copil,imi va plati pensie alimentara,eu vreau sa revin la numele anterior casatoriei,partajul nu il vom face ptr.ca el ii va lasa totul copilului,ne-am pus de acord ca el sa poata vizita copilul sau sa o ia la el in week-end,in concedii.Am inteles ca va trebui o cerere de divort din culpa comuna,dar nu stiu exact cum sa o formulez,si am vazut ca trebuie sa se faca referire si la anumite articole din codul familiei. VA MULTUMESC ANTICIPAT

SI AS MAI AVEA O INTREBARE:pot cere in aceeasi cerere de divort si incredintarea copilului sau trebuie deschis alt dosar?si trebuie platite si alte taxe?sa stiu sa fiu pregatita cand depun actele.mentionez ca copilul are 9 ani,deci este minora,si a ramas in intretinerea mea,de cand tatal ei s-a mutat

Prin cererea de divort puteti solicita instantei pronuntarea unei hotarari prin care :
a) sa se desfaca casatoria incheiata la data de .... si inscrisa in registrul de stare civila sub nr._____ , din culpa comuna a sotilor
b) incredintarea copilului minor .......... dvs.
c) obligarea tatalui la plata lunara a pensiei de intretinere
d) sa ia act de invoiala dintre parti cu privire la partajul bunurilor comune si cu privire la dreptul de vizita al tatalui in zilele de ......

Temeiul de drept al acestor cereri este : art.38 alin.1 C.fam., art.42 C.fam..
Taxa judiciara de timbru pentru divort este de 39 lei, timbru judiciar de 0,3 lei.