avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Aveam dreptul sa beneficiez de indemnizatie de somaj ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Aveam dreptul sa beneficiez de indemnizatie de somaj dupa angajare?

Buna ziua.Dupa absolvirea facultatii am depus dosar pt.somaj.In luna septembrie am intrat in somaj si in aceeasi luna am reusit sa ma angajez.O luna am primit somaj si dupa aceea am primit o instiintare ca primesc somaj necuvenit .nu aveam drept la somaj(250 lei)si dupa angajare??Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:02, 11 Ianuarie 2012
1. Trebuie sa precizati ce fel de contract individual de munca (CIM) ati incheiat: pe durata determinata (si cat) sau nedeterminata.

2. Indemnizatia de somaj o primiti numai pana in preziua angajarii.

3. In functie de raspunsurile de la pct.1 o sa mai vin cu completari.
Contractul este pe perioada determinata(12 luni).ce trebuie sa fac in cazul in care trebuie returnati banii?Multumesc.
1. Deoarece CIM este pe perioada determinata de cel mult 12 luni atunci indemnizatia de somaj se suspenda si se reia, de unde a ramas, dupa incetarea CIM la data expirarii sale.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:
Art. 45.
(1) Suspendarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
...
c) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pe o perioadã de cel mult 12 luni;
...
(3) Repunerea în platã, dupã suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. b), c) şi e)-i), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetãrii situaţiei care a condus la suspendare.
...

3. - Mergeti la Agentia de Somaj cu o copie dupa CIM si completati o cerere de suspendare a indemnizatiei de somaj.
- Dupa incetarea CIM mergeti iar la Agentia de Somaj cu copie dupa decizia de incetare a CIM si completati o cerere de incetare a suspendarii indemnizatiei de somaj si de repunere in plata a acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendate ajutor somaj anicacoman anicacoman sc a intocmit contr de munca perioada determinata 3 luni se poate suspenda aj de somaj pe perioada contractului si in ce conditii (vezi toată discuția)
Angajare perioada determinata - 3 luni DaniRS DaniRS Buna ziua! In momentul de fata beneficiez de indemnizatia de somaj pana in luna martie 2014. Am fost la un interviu in care as fi obtinut postul, dar pe o ... (vezi toată discuția)
Reluare indemnizatie somaj dupa incetare cim perioada determinata ionut31 ionut31 buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns si anume: am fost in evidenta ajofm cu somaj indemnizat incepand cu luna mai 2013, iar la 1 martie 2014 mi s-a ... (vezi toată discuția)