Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... suspendate ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

suspendate ajutor somaj

sc a intocmit contr de munca perioada determinata 3 luni se poate suspenda aj de somaj pe perioada contractului si in ce conditii
1. Daca ati incheiat un contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata (pana in 12 luni) atunci se suspenda indemnizatia de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa ce expira CIM.

2. Mergeti la Agentia de Somaj cu o copie dupa CIM si completati o cerere de suspendare a indemnizatiei de somaj.

3. Dupa incetarea CIM mergeti la Agentia de Somaj cu o copie dupa decizia de incetare a CIM si completati o cerere de repunere in plata a indemnizatiei de somaj.