Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare amenajari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare amenajari

am reamenajat un spatiu de bar si as vrea ca o parte din cheltuielile ex.iluminatul , sa le pun pe amortizare dar nu gasesc nici un cod de amortizare . ma poate ajuta cineva?
Lucrarile de amenajare pot intra pe ct 611 sau, daca valoarea lor este importanta trebuie marita valoarea mijlocului fix care le suporta.Numai asa puteti trece pe amortizare .
asa am facut si eu doar ca aveam o factura cu diterite spoturi pt iluminat care are o val de 6200 cu tva si la asta ma gandeam. Nu stiu cum e mai corect?
Daca spoturile alcatuiesc un ansamblu , incercati sa-l identificati cu ceva corpuri de iluminat sau la mobilier ceva...Durata de functionare oricum ar trebui sa fie cam ca al unui obiect de mobilier...