Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Apostila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Apostila

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie:
Unde trebuie sa ma adresez pentru apostilarea unui certificat de casatorie emis de Consulatul Romaniei la Bruxelles?
Incepand cu data de 1 septembrie 2005, apostilarea se face la tribunal.
ContSters234722, utilizator
Diana01 a scris:

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie:
Unde trebuie sa ma adresez pentru apostilarea unui certificat de casatorie emis de Consulatul Romaniei la Bruxelles?

Certificatul de casatorie va fi apostilat de catre Prefectura din orasul in care aveti domiciliul:
[ link extern ]
In prezent, autoritatile competente pentru aplicarea apostilei pe documente, in functie de institutiile emitente, sunt:
- Prefecturile (Incepand cu data de 1 noiembrie 2004)
[ link extern ]
- Tribunalele (Incepând cu data de 10.01.2011 potrivit dispozitiilor art. V alin2 din Legea nr.202/2010)
[ link extern ]
- Camera Notarilor Publici ( Incepând cu data de 26 noiembrie 2010)
[ link extern ] /
Lista documentelor ce pot fi apostilate de institutiile de mai sus o gasiti aici:
[ link extern ]
L.C.

Laura Ciobeica, moderator
Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
O singura intrebare(nelamurire) mai am. Deci indiferent daca casatoria a avut loc la Consulatul Romaniei la Bruxelles, Apostila se face in Romania?
Eu sunt din Sibiu, deci la prefectura si tribunalul din Sibiu?
Am acesta nelamurire pentru ca am sunat la consulat si mi s a spus ca trebuie sa merg la
MAE Bruxelles.
Va multumesc inca o data!
Categoric la prefectura. Probabil ca cei de la consulat sau gandit ca sunteti in strainatate si v-au indrumat la MAE pentru a se ocupa cei de acolo de problema dvs, dar daca dvs.sunteti in tara apelati cu incredere la prefectura . Veti prezenta certificatul, actul dvs.de identitate , 25 lei si se rezolva. Puteti sa imputerniciti pe altcineva sa va reprezinte orice persoana, chiar si un avocat cu imputernicire avocatiala, dar costa alti bani.
Tribunalele pun apostila pe sentinte.
Unde anume vi se solicita apostila pe certificatul emis de Consulat?
N-as vrea sa creez mai multe semne de intrebare, dar in finalul art. 1 din conventia care reglementeaza apostilarea documentelor se prevede ca respectiva conventie nu se aplica documentelor intocmite de agentii diplomatici sau consulari: [ link extern ]
O modalitate de a obtine totusi apostila ar fi sa solicitati de la Primaria sectorului 1 din Bucuresti un duplicat al certificatului emis la Bruxelles si sa obtineti apostila pe duplicat de la Prefectura Bucuresti. Aceste demersuri se pot face personal sau prin mandatar cu procura speciala.