Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuperare sume imprumutate unei societati de catre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuperare sume imprumutate unei societati de catre asociati

Sunt asociat intr-o societate comerciala cu fosta sotie 50%-50%.
In timpul casatoriei ambii am imprumutat firma cu diverse sume de bani inegal.
In momentul actual exita un sold total de restituit catre asociati.
As dori sa intreb daca exista vreo posibilitate legala ca datoria totala a firmei catre asociati sa se imparta in cadrul partajului sau printr-o alta modalitate in proportie de 50% fiecare, avand in vedere faptul ca banii au fost imprumutati in timpul casatoriei.
Multumesc.
sumele se vor restitui conform finantarii fiecaruia, nu are legatura cu participarea dumneavostra ca si asociati in societate si nici cu faptul ca sunt sume obtinute in timpul casatoriei. Din balanta analitica reiese cu ce sume a finantat fiecare din dumneavostra societatea , respectivele sume vor fi restituite ca atare.
Nu mi se pare corect, sunt bani luati din bugetul familiei, nu este echitabil, e ca si cum unul din soti in timpul casatoriei isi depune toti banii intr un cont, celalalt sot sustine familia financiar si ulterior dupa divort sotul care a depus banii beneficiaza singur de ei. Vi se pare cinstit , ca sa nu zic legal ?
valersucala, utilizator