Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda de circulatie anulata de instanta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda de circulatie anulata de instanta

Am contestat o amenda de circulatie si instanta a admis contestatia si a anulat amenda. Pentru a nu risca plata in intregime a amenzii ea a fost achitata 1/2 din minimul prevazut de lege in 48 de ore.
Intrebarea este daca mai pot recupera banii platiti si daca da cum se procedeaza?
In situatia platii de catre dvs a jumatate din cuantumul amenzii aplicate , plangerea contraventionala fiind admisa , instanta a dispus restituirea sumei achitate prin hotararea pronuntata de instanta.
Investirea sentintei definitive cu formula executorie va va permite sa porniti la executarea acesteia , eventual prin intermediul unui executor judecatoresc
Radu Gabrian, Mediator