Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum recuperez amenda platita in 48 de ore daca am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum recuperez amenda platita in 48 de ore daca am castigat plangerea contraventionala?

Daca platesc amenda in 48 de ore, fac contestatie la procesul verbal de constatare a contraventiei, castig, imi pot recupera banii?Cum?
Va multumesc!
ddianna, utilizator
Platiti amenda pentru a nu fi obligata la intreaga suma. apoi faceti plangere in 15 de cand ati primit-o. depinde ce obiect are contraventia. daca este radar nu prea aveti sanse, daca este o contraventie unde puteti folosi martor atunci este posibil. termenele sunt lungi in general la instante, va dura mai bine de 1 an pana ajungeti la o finalitate(buna sau rea)
ddianna a scris:

Daca platesc amenda in 48 de ore, fac contestatie la procesul verbal de constatare a contraventiei, castig, imi pot recupera banii?Cum?
Va multumesc!

Castiga matale pricina si apoi ai sa vezi. Oricum e bine daca o platesti jumatate ca din orice pozitie esti castigata, adica daca pierzi, nu platesti toata suma si de castigi, cu hotararea mergi acolo faci o cerere si-ti iei banii...
In situatia platirii de catre dvs a jumatate din cuantumul amenzii aplicate,in cazul in care plangerea dvs contraventionala ,va fi admisa,se va dispune restituirea sumei achitate prin hotararea pronuntata de instanta.
Investirea sentintei cu formula executorie va va permite sa porniti la executarea acesteia,eventual prin intermediul unui executor judecatoresc
Pentru a putea recupera amenda achitata,trebuie ca in actiunea initial formulata catre instanta, sa solicitati ca in caz de admitere a cererii ,instanta sa dispuna si sa fie precizat in hotarare si restituirea sumei achitate.
In situatia in care instanta dispune admiterea cererii ,dupa investirea hotararii cu formula executorie,va adresati autoritatii unde s-a achitat amenda,care va dispune modalitatea de restituire