Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cum se plateste amenda in urmatorul caz ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cum se plateste amenda in urmatorul caz ?

am contestat procesul verbal prin care am fost amendat cu o amenda . aveam posibilitatea sa achit jumatate in termen de 48 ore.
dak l-am contestat in instanta si il pierd si in recurs, mai am dreptul sa-l achit in 48 de ore de la comunicarea hotararii jumatate din amenda?
Care este prevederea legala?
Multumesc. am nevoie de un raspuns urgent poate ma ajuta cineva.
Daca plangerea impotriva procesului verbal nu se admite veti achita amenda in intregime.
1. Actul normativ care reglementeaza regimul contraventiilor este O.G. nr. 2/2001, aprobata cu modificari prin Legea nr. 180/2002.

2. Aveati dreptul sa achitati jumatate din cuantumul amenzii in 48 de ore de la luarea la cunostinta de incheierea procesului verbal de stabilire si sanctionare a contraventiei.
Prin urmare, data cand va va fi comunicata hotararea primei instante nu are relevanta, nu mai puteti achita jumatate din minim. Articolul, concret, este prevazut in O.G. nr. 2/2001.
In cazul in care veti pierde aceasta actiune trebuie sa achitati intreaga amenda stabilita.
Aveati posibilitatea sa achitati amenda in 48 de ore si sa faceti plangere impotriva procesului verbal. In cazul in care aveati castig de cauza ....va adresati, cu o cerere , la finatele publice pentru restituirea acelei amenzi.
Gabriela Pintea a scris:

2. Aveati dreptul sa achitati jumatate din cuantumul amenzii in 48 de ore de la luarea la cunostinta de incheierea procesului verbal de stabilire si sanctionare a contraventiei.

Aveti sansa sa achitati jumatate din minim in 28 ore de la luarea la cunostinta dupa care puteti face plangere. Daca castigati ramane sa recuperati suma achitata(50%).
mjustin a scris:

Gabriela Pintea a scris:
2. Aveati dreptul sa achitati jumatate din cuantumul amenzii in 48 de ore de la luarea la cunostinta de incheierea procesului verbal de stabilire si sanctionare a contraventiei....

Aveti sansa sa achitati jumatate din minim in 28 ore de la luarea la cunostinta dupa care puteti face plangere. Daca castigati ramane sa recuperati suma achitata(50%).

Deci, daca user-ul pierde procesul va plati amenda integral, daca il va castiga, va fi exonerat de plata amenzii contraventionale.
Ce sens ar avea plata a jumatate din minim in 48 de ore, avand in vedere faptul ca amenda contraventionala nu este purtatoare de majorari de intarziere?
Gabriela Pintea, Consilier juridic