Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestarea procesului-verbal de contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestarea procesului-verbal de contraventie

Buna ziua,

am rugamintea sa-mi spuneti daca o contestatie a unei amenzi de circulatie nu are castig de cauza in instanta, mai ramane in vigoare plata a jumatate din minimul amenzii in cel mult 2 zile lucratoare de la darea sentintei?

Va multumesc.
Buna ziua,

Termenul este de 48 ore de la comunicarea pv-ului de contraventie. Plangerea contraventionala suspenda doar executarea amenzii, nu si termenul de 48 ore pentru plata. Puteti incerca, dar ma tem ca nu vor accepta sa faceti o plata de 50 %. trebuia sa platiti in 48 ore si sa contestati, urmand sa recuperati banii, daca ati fi castigat.
Multumesc mult.
In cazul in care vi s-a inmanat procesul verbal, mergeti la posta si achitati 50% din taxa.ulterior, puteti cere anularea procesului verbal, restituirea sumei (cealalta jumatate) si a permisului , daca este cazul.Chiar daca nu vi se va da castig, macar stiti ca nu veti plati intreaga amenda.
Succes!