Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate contract de vanzare-cumparare,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate contract de vanzare-cumparare,

buna.vanzatorul ii *vinde* fiului sau un imobil casa printr-un act autentificat de catre notar. la doua zile vanzatorul moare. contractul de vanzare cumparare nu e semnat de catre vanzator, exista doar amprenta degetului acestuia.
ce pot face ca sa desfiintez acest contract?
Ce fel de vanzare s-a facut, o vanzare simpla?
Dvs ce calitate aveti in raport cu cele doua parti?
Doar din cele expuse - ca vanzatorul a semnat prin punere de deget ( perfect legal pentru nestiutorii de carte), ca a decedat la 2 zile dupa perfectarea actului, ca a vandut catre un fiu al sau - nu rezulta nici o cauza de desfiintare a contractului.
vanzatorul era sotul matusii mele....am pus acesta intrabare in numele ei.....vanzatorul nu avea cum sa sa semneze prin amprentarea degetului deoarece a fost cadru didactic. pot sa cer nulitatea absoluta pentru lipsa consimtamantului deoarece nu a fost prezent in momentul autentificarii contractului, sau o actiune in nulitatea relativa a contractului de vanzare cumparare pentru lipsa discernamantului?
poate fi si o donatie deghizata?
va multumesc
Diana Persa a scris:

Ce fel de vanzare s-a facut, o vanzare simpla?
Dvs ce calitate aveti in raport cu cele doua parti?
Doar din cele expuse - ca vanzatorul a semnat prin punere de deget ( perfect legal pentru nestiutorii de carte), ca a decedat la 2 zile dupa perfectarea actului, ca a vandut catre un fiu al sau - nu rezulta nici o cauza de desfiintare a contractului.

Nu există, în procedura autentificării actelor, semnătura prin punerea degetului (amprenta).
Dacă partea nu poate citi/scrie/semna, notarul este obligat să facă aceste menţiuni în încheierea de autentificare, alături de faptul că i-a citit personal actul părţii în cauză, că aceasta a înţeles conţinutul şi că a consimţit la autentificarea actului.

Menţiunile făcute ţin loc de semnătura celui în cauză.

Lipsa acestor menţiuni conduce la nulitatea absolută a actului autentic.

Liviu S.Bordaş
mariaHER a scris:

buna.vanzatorul ii *vinde* fiului sau un imobil casa printr-un act autentificat de catre notar. la doua zile vanzatorul moare. contractul de vanzare cumparare nu e semnat de catre vanzator, exista doar amprenta degetului acestuia.
ce pot face ca sa desfiintez acest contract?

puteti sa-l desfintati daca nu e mentionat ca semnarea s-a facut prin amprenta- asa cum spune themis si
puteti sa-l desfintati daca demonstrati neplata pretului.

av. vasilescu
sesizati camera notarilor publici sa-si dea cu parerea despre contract