avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate contract de vanzare-cumparare,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate contract de vanzare-cumparare,

buna.vanzatorul ii *vinde* fiului sau un imobil casa printr-un act autentificat de catre notar. la doua zile vanzatorul moare. contractul de vanzare cumparare nu e semnat de catre vanzator, exista doar amprenta degetului acestuia.
ce pot face ca sa desfiintez acest contract?
Cel mai recent răspuns: iulie1 , utilizator 23:12, 8 Martie 2011
Ce fel de vanzare s-a facut, o vanzare simpla?
Dvs ce calitate aveti in raport cu cele doua parti?
Doar din cele expuse - ca vanzatorul a semnat prin punere de deget ( perfect legal pentru nestiutorii de carte), ca a decedat la 2 zile dupa perfectarea actului, ca a vandut catre un fiu al sau - nu rezulta nici o cauza de desfiintare a contractului.
vanzatorul era sotul matusii mele....am pus acesta intrabare in numele ei.....vanzatorul nu avea cum sa sa semneze prin amprentarea degetului deoarece a fost cadru didactic. pot sa cer nulitatea absoluta pentru lipsa consimtamantului deoarece nu a fost prezent in momentul autentificarii contractului, sau o actiune in nulitatea relativa a contractului de vanzare cumparare pentru lipsa discernamantului?
poate fi si o donatie deghizata?
va multumesc
Diana Persa a scris:

Ce fel de vanzare s-a facut, o vanzare simpla?
Dvs ce calitate aveti in raport cu cele doua parti?
Doar din cele expuse - ca vanzatorul a semnat prin punere de deget ( perfect legal pentru nestiutorii de carte), ca a decedat la 2 zile dupa perfectarea actului, ca a vandut catre un fiu al sau - nu rezulta nici o cauza de desfiintare a contractului.


Nu există, în procedura autentificării actelor, semnătura prin punerea degetului (amprenta).
Dacă partea nu poate citi/scrie/semna, notarul este obligat să facă aceste menţiuni în încheierea de autentificare, alături de faptul că i-a citit personal actul părţii în cauză, că aceasta a înţeles conţinutul şi că a consimţit la autentificarea actului.

Menţiunile făcute ţin loc de semnătura celui în cauză.

Lipsa acestor menţiuni conduce la nulitatea absolută a actului autentic.

Liviu S.Bordaş
mariaHER a scris:

buna.vanzatorul ii *vinde* fiului sau un imobil casa printr-un act autentificat de catre notar. la doua zile vanzatorul moare. contractul de vanzare cumparare nu e semnat de catre vanzator, exista doar amprenta degetului acestuia.
ce pot face ca sa desfiintez acest contract?


puteti sa-l desfintati daca nu e mentionat ca semnarea s-a facut prin amprenta- asa cum spune themis si
puteti sa-l desfintati daca demonstrati neplata pretului.

av. vasilescu
sesizati camera notarilor publici sa-si dea cu parerea despre contract

Alte discuții în legătură

Nulitate contract de vanzare cumparare ana_panait ana_panait Buna ziua Am nevoie de ajutor pt a sti cum sa procedez si va rog sa-mi raspundeti la doua indoieli; faptul ca in incheierea de autentificare a contractului ... (vezi toată discuția)
Intocmire si folosire de procura falsa leorot leorot Fratele tatalui meu este agreat total de fratele bunicii mele dinspre tata. Acest unchi de departe are anumite proprietati, destul de insemnate ca valoare. I-a ... (vezi toată discuția)
Atingere rezerva succesorala andradacristina andradacristina Buna ziua, Va rog sa ma indrumati si pe mine intr-o problema zic eu delicata. Tatal meu a decedat anul acesta in august. Anul trecut a vandut un teren (unic ... (vezi toată discuția)