avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa ies la pensie?

sunt nascut pe data de 01.04.1958,am facut stagiul militar 1 an si 4 luni,am muncit 14ani in sistemul penetenciar(1983 -1997) si alti 11 ani in civilie.(gradul 2)ma intereseaza sa stiu daca as putea sa ies la pensie/pensie anticipata
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 04:53, 12 Ianuarie 2012
Presupun ca vreti sa iesiti la pensie la varsta prevazuta in anexa 6 a Legii nr. 263/2010, adica sa va adresati casei sectoriale de pensii.

Potrivit anexei 6 a Legii nr. 263/2010, varsta standard de pensionare, in cazul dvs., este de 55 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 21 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 15 ani si 9 luni.

Pentru a beneficia de o categorie de pensie trebuie sa realizati stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani si 9 luni. Pana acum aveti numai 15 ani si 4 luni. Stagiul minim de cotizare in specialitate este compus din urmatoarele perioade:
Art. 3 - Legea nr. 263/2010
......................................
q) stagiu de cotizare in specialitate - perioada in care o persoana din sistemul national de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si din sistemul administratiei penitenciare s-a aflat in una dintre urmatoarele situatii:
1. a avut calitatea de cadru militar in activitate;
2. a indeplinit serviciul militar ca militar in termen, militar cu termen redus, elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar;
3. a fost concentrata sau mobilizata ca rezervist;
4. a fost in captivitate;
5. a avut calitatea de functionar public cu statut special in institutiile din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si din sistemul administratiei penitenciare;
6. a avut calitatea de militar angajat pe baza de contract si/sau de soldat si gradat voluntar;
........................................


Daca nu ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani si 9 luni, veti beneficia de pensie potrivit anexei 5 a Legii nr. 263/2010 si o veti solicita casei teritoriale de pensii, astfel:
-pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani, intrucat ati realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani;
-pensie anticipata partiala la 60 de ani, daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 35 de ani. Pana acum ati realizat 27 de ani si 9 luni (am adaugat si stagiul suplimentar pentru perioada lucrata in grupa II de munca).
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie - activitate in cadrul mai MaRiAn90 MaRiAn90 Sunt nascut la data de 24.05.1970 Am o vechime in munca de 22 de ani dintre care 17 ani, ca politist in Ministerul de Interne. In anul 2002 am fost decorat ... (vezi toată discuția)
Varsta iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010, activitate in sistem militar honciuc_valy honciuc_valy Am lucrat in viata civila 10 ani si 8 luni, am lucrat ca militar angajat 17 ani si 2 luni, am satisfacut stagiul militar de 1 an si 4 luni. Daca mai fac 10 ani ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie - cadru militar vladconsta vladconsta Am lucrat 14 ani militar activ 2 ani scoala militara 1 an jumatate armata 11 ani salariat civil 2 ani somer actualmente nu lucrez .Sunt nascut la data 24 ... (vezi toată discuția)