Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - activitate in cadrul MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - activitate in cadrul MAI

Sunt nascut la data de 24.05.1970
Am o vechime in munca de 22 de ani dintre care 17 ani, ca politist in Ministerul de Interne.

In anul 2002 am fost decorat cu Ordinul "Virtutea Militara Clasa I".Vreau sa stiu daca indeplinesc conditiile de pensionare si daca imi foloseste la ceva ordinul obtinut in 2002.
Imi pare rau, perioada lucrata in cadrul Ministerului de Interne este insuficienta pentru a beneficia de pensie potrivit anexei 6 a Legii nr. 263/2010. Aveti nevoie de un stagiu minim de cotizare in specialitate de 20 de ani pentru a solicita pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 60 de ani. Discutam despre pensie solicitata casei sectoriale de pensii. Stagiul minim de cotizare in specialitate este compus din urmatoarele perioade:
Art. 3 - Legea nr. 263/2010
....................................
q) stagiu de cotizare in specialitate - perioada in care o persoana din sistemul national de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si din sistemul administratiei penitenciare s-a aflat in una dintre urmatoarele situatii:
1. a avut calitatea de cadru militar in activitate;
2. a indeplinit serviciul militar ca militar in termen, militar cu termen redus, elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar;
3. a fost concentrata sau mobilizata ca rezervist;
4. a fost in captivitate;
5. a avut calitatea de functionar public cu statut special in institutiile din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si din sistemul administratiei penitenciare;
6. a avut calitatea de militar angajat pe baza de contract si/sau de soldat si gradat voluntar;
...................................

Daca nu veti realiza acest stagiu, veti beneficia de pensie potrivit anexei 5 a Legii nr. 263/2010 si o veti solicita casei teritoriale de pensii, astfel:
-pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani, intrucat ati realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani;
-pensie anticipata partiala la 60 de ani, daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 35 de ani.

Ordinul cu care ati fost decorat in 2002 nu va ajuta la obtinerea unei categorii de pensie.
Gabriela Pintea, Consilier juridic