Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am lucrat in MAI si am trecut in rezerva, cand ma pot ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am lucrat in MAI si am trecut in rezerva, cand ma pot pensiona?

Am 52 de ani.
Am lucrat in MI peste 15 ani trecand in rezerva la cerere in anul 2000.
Mentionez ca nu am fost trecut in rezerva disciplinar.
Am lucrat la serviciul judiciar si C.C.O ca subofiter operativ beneficiind de grupa I .
Pana a absolvi scoala militara am 9 ani in productie iar dupa ce am trecut in rezerva am lucrat sporadic.
Doresc sa aflu de la cineva calificat daca ma pot pensiona deoarece am trimis 3 scrisori recomandate catre Casa de pensii MI si nu am primit nici un raspuns.
Va multumesc si o zi buna va doresc.
Casa de pensii sectoriala va va spune asa: intrucat acum nu sunteti cadru militar activ, nu va acordam noi drepturi de pensie ci casa teritoriala de pensii. Aceasta este interpretarea lor iar prevederile Legii nr. 263/2010 si ale HG nr. 257/2011 in privinta dvs. nu sunt clare.

Prin urmare, eu va dau varstele la care puteti beneficia de pensie potrivit anexei 5 a Legii nr. 263/2010. Pana acum nu este clar ce stagiu de cotizare ati realizat intrucat ati scris ca, dupa ce ati trecut in rezerva, ati lucrat sporadic. Trebuia sa precizati stagiile cat mai exact.

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 65 de ani. Daca veti realiza sau dacaa ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, veti putea beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani si de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 62 de ani. Pentru perioada lucrata in grupa I de munca se adauga stagiului realizat o perioada suplimentara de 7 ani si 6 luni (6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa I de munca).
Buna dimineata si multumesc mult pentru raspuns.
am peste 35 ani stadiu de cotizare si din cate observ nu ma pot pensiona mai devreme de inplinirea varstei de 60 ani.
Ati observat bine, asa este. Ca sa beneficiati de o categorie de pensie trebuie indeplinite cumulativ atat conditia de varsta cat si conditia de stagiu.

Eu va sugerez sa solicitati, totusi, un punct de vedere oficial de la casa de pensii sectoriala. Dvs., cei care ati lucrat in sistem militar si ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate prevazut in anexa 6 a Legii nr. 263/2010, nu puteti solicita pensie la varstele prevazute in anexa 6 intrucat acum nu mai sunteti in sistem militar. Asta mi se pare o mare porcarie, lasand la o parte faptul ca prevederile din actele normative mentionate de mine mai sus sunt contradictorii. Sa va spuna casa sectoriala negru pe alb unde depuneti cererea si cand.