Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... schimbare motor in garantie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

schimbare motor in garantie

Detin un Hyundai Tucson crdi 2.0, achizitionat in feb. 2010 de la Hyundai Auto Romania (cu factura). In august 2010, datorita unor defectiuni interne majore, mi-a fost inlocuit motorul (intr-un service Hyundai) cu unul declarat nou si de acelasi tip cu cel initial (garantie motor 7 ani). Am remarcat, in urma inregistrarii la RAR a modificarii, ca motorul nou are un cod usor diferit fata de cel anterior (D4EA fata de D4EA-V), cautarile pe internet facandu-ma sa cred ca motorul nou are o putere de cca. 113 CP, fata de cei 140 CP ai motorului initial. Nu am obtinut o opinie avizata pana acum. M-ati putea ajuta sa clarific dilema si, in cazul in care se confirma inselaciunea (pentru ca asa o consider), care ar fi drumul de urmat si ce s-ar putea obtine?
Ati sesizat service-ul care a afectuat inlocuirea? Daca v-au dat un raspuns care nu va satisface, depuneti o petitie la Protectia Consumatorului.
naejcon, utilizator
Service-ul care a facut inlocuirea a fost inchis (???). Eu nu pot avea decat suspiciuni, mi-ar trebui o modalitate de a afla de la o persoana avizata daca motorul D4EA are performante inferioare motorului D4EA-V. Lucrurile ar deveni foarte clare. Din pacate, pe filiera Hyundai (care ar fi cei mai avizati) nu cred ca obtin nimic, avand in vedere problemele majore pe care le-am intampinat cu reprezentantii Hyundai Auto Romania cu ocazia defectarii motorului. Daca ei au facut aceasta nemernicie (daca este vorba de asa ceva), vor fi ultimii care sa recunoasca.
Codul pe care l-ati pomenit defineste o gama de motoare si doar in baza acestuia nu puteti afla exact ce putere are. Va dau cateva exemple:

Hyundai Tucson 2.0 CRDI 103 KW VGT D4EA VGT
Engine sub Hyundai Tucson 2.0 CRDI 103 KW (nota mea => 140 CP in sist metric)
Engine code D4EA VGT OEM reference number 21101-27A30C

Hyundai Tucson 2.0 CRDI 83 KW D4EA
Engine sub Hyundai Tucson 2.0 CRDI 83 KW (nota mea => 113 CP in sist metric)
Motor-code D4EA OEM reference number 21101-27B00C

Hyundai Santa Fe 2.0 CRDI VGT 92 KW D4EA-V
Engine sub Hyundai Santa Fe 2.0 CRDI VGT 92 KW 125 HP
Motor-code D4EA-V OEM reference number 21101-27A01C

Hyundai Santa Fe Trajet Elantra 2.0 CRDI 16V 82 KW D4EA
Engine short Huyndai Santa Fe Trajet Elantra 2.0 CRDI 82 KW 113 HP
Engine code D4EA OEM reference number 21102-27B00B

Hyundai Santa Fe Trajet Elantra 2.0 CRDI 16V 82 KW D4EA
Engine sub Hyundai Santa Fe Trajet Elantra 2.0 CRDI 16V 82KW
Motor-code D4EA OEM reference number 21101-27A00 21101-27B00C

Dupa cum vedeti, D4EA poate fi un motor de 83 KW sau un motor de 103 KW. Poate gasiti in actele pe care le aveti codul complet al motorului.
cga43, utilizator