avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficienti salarizare 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficienti salarizare 2012

privind salariu minim brut pe tara din 2012 de 700 lei lunar, intrebarea mea este daca mai sunt actuali coeficientii de salarizare ce erau prevazuti in 2011?
la ITM Bv am primit mai multe raspunsuri; daca am contract colectiv de munca la nive de ramura ( si exista ptr constructii - cf Legea 1260 / 14.12.2011) si la nivel de societate si in anii trecuti am prevazut majorarea salariilor cf coeficientilor atunci treb. sa respect si in 2012 acesti coeficenti.
dar, nicaieri in HG 1.225 / 2011 nu se mentioneaza nimic despre coeficienti sau despre posibile amenzi daca nu sunt aplicati....!!!!
ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:43, 11 Ianuarie 2012
Coeficientii de ierarhizare sunt folositi numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia..... prin urmare, daca exista asa ceva , atunci trebuie sa se foloseasca coeficientii de ierarhizare.

HG nr.1225/2011 prevede sanctionarea daca se stabilesc salarii sub minimum pe economie ....
ccm a expirat la sf anului trecut - 2011, acum s-a inceput negocierea ptr cel din 2012..... iar salariile treb majorate pana la 20 ianuarie 2012.... si de aici nelamurirea mea...daca se semneaza doar pe baza grilei de salarii, fara a se mentiona ca se tine cont si de coeficientii de ierarhizare? ( asa se doreste din partea administratorului, si fiind o soc privata - SRL..acest contract se va face doar sa fie facut si ca exista..!!!)
Se poate semna pe baza grilei de salarizare , iar dupa intrarea in vigoare a ccm se pot modifica din nou salariile ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coeficienti de ierarhizare Radu Aura Radu Aura La multi ani! Am si eu o nelamurire si v-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns. Referitor tot la coeficientii de ierarhizare pentru stabilirea sal. minim. ... (vezi toată discuția)
Hg nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie Cornel  Vasile Cornel Vasile Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 922/2011 Hotarare nr. 1225 din 14 decembrie 2011 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat ... (vezi toată discuția)
Coeficienti salariu minim pe economie gabi.b gabi.b In HG 1225/2011 se precizeaza ca incepand cu data de 01 ianuarie 2012 salariul minim brut va fi de 700 lei dar nu se precizeaza nimic de coeficientii pentru ... (vezi toată discuția)