Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficienti salarizare 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficienti salarizare 2012

privind salariu minim brut pe tara din 2012 de 700 lei lunar, intrebarea mea este daca mai sunt actuali coeficientii de salarizare ce erau prevazuti in 2011?
la ITM Bv am primit mai multe raspunsuri; daca am contract colectiv de munca la nive de ramura ( si exista ptr constructii - cf Legea 1260 / 14.12.2011) si la nivel de societate si in anii trecuti am prevazut majorarea salariilor cf coeficientilor atunci treb. sa respect si in 2012 acesti coeficenti.
dar, nicaieri in HG 1.225 / 2011 nu se mentioneaza nimic despre coeficienti sau despre posibile amenzi daca nu sunt aplicati....!!!!
ce parere aveti?
Coeficientii de ierarhizare sunt folositi numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia..... prin urmare, daca exista asa ceva , atunci trebuie sa se foloseasca coeficientii de ierarhizare.

HG nr.1225/2011 prevede sanctionarea daca se stabilesc salarii sub minimum pe economie ....
ccm a expirat la sf anului trecut - 2011, acum s-a inceput negocierea ptr cel din 2012..... iar salariile treb majorate pana la 20 ianuarie 2012.... si de aici nelamurirea mea...daca se semneaza doar pe baza grilei de salarii, fara a se mentiona ca se tine cont si de coeficientii de ierarhizare? ( asa se doreste din partea administratorului, si fiind o soc privata - SRL..acest contract se va face doar sa fie facut si ca exista..!!!)
Se poate semna pe baza grilei de salarizare , iar dupa intrarea in vigoare a ccm se pot modifica din nou salariile ....