Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie

Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 922/2011
Hotarare nr. 1225 din 14 decembrie 2011 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata
A fost publicat in MO?
Da, a fost publicata in Monitorul Oficial .. textul integral al hotararii il gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Buna ziua,
Unde vedem coeficientii?
Nu exista niciun coeficient de ierarhizare si nici nu a fost prevazut vreodata intr-o asfel de HG ... se face anul de cand se tot sustine pe Fprum ca acesti coeficienti sunt aplicabili numai daca sunt prevazuti in CCM aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ...
in concluzie, daca in CIM sau ROI nu sunt specificati coeficientii, iar activitatea este de proiectare, inginerii angajati ca si proiectanti pot avea salariul minim de 700? oare nu este o bataie de joc la adresa celor cu studii superioare?sau aplicam coeficientul din CCM la nivel national de 1,72????