avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1867 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general probleme inmatriculare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

probleme inmatriculare

am cumparat un opel astra in 2008 iar acum am fost sa il transcriu pe numele meu,mi se cere certificat fiscal de la ultimul proprietar de pe carte si certifcat fiscal de la intermediar.Cand am cumparat-o intermediarul mi-a adus certificat fiscal de la ultimul proprietar in acte in baza caruia am trecut-o in evidenta la fisc pe numele meu,intermediarul mi-a dat toate actele masinii inclusiv act vanzare cumparare dintre el si fostul proprietar,iar ranzactia din targ s-a facut intre mine si intermediar.Acesta nu a trecut-o la administrati fiscala de la el din localitate caci a tinu-o numai 20 de zile cu intentia de o revinde.Acum mi se cere certificat fiscal de la intermediar care nu are cum sa-mi dea.Mentionez ca pana in prezent am platit toate taxele si impozitele masinii la mine in localitate.Ce sa fac
Cel mai recent răspuns: luciano99 , utilizator 21:36, 11 Ianuarie 2012
mentionez ca pe certificalul fiscal in baza caruia am inregistrat masina la fisc este scris fostul proprietar in acte si intermediarul care nu s-a mai dus sa o inregistreze la fisc si mi l-a dat asa mie fiind stampilat decat de administratia fiscala a proprietarului din acte

am vb cu intermediarul si a zis ca el nu a luat-o in evidenta fiscala pe numele lui asa ca nu are de unde sa imi dea certifical fiscal......am vazut pe net ca trebuie sa-l cem in judecata pentru '' obligatia de a face'' insa ce sa-l oblig cand el nu are de unde sa imi dea certificat fiscal sau as putea sa il dau in judecata pt anulare contract vanzare-cumparare din moment ce el nu a ideplinit obligativitatea de a-mi aduce ceretificatul fiscal de pe numele lui certificat fara de care actul este nul....voi ce ma sfatuiti? va rog ajutati-ma

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme inmatriculare luciano99 luciano99 am cumparat un opel astra in 2008 iar acum am fost sa il transcriu pe numele meu,mi se cere certificat fiscal de la ultimul proprietar de pe carte si certifcat ... (vezi toată discuția)
Radiere auto primarie Florynel_Bfi Florynel_Bfi Cu respect.Am si eu o problema.Acum un an am cumparat un opel asta f de la o persoana si am facut act de vanzare cumparare doar...iar eu ne avand bani atunci ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare masina pe un alt contract costel91 costel91 Buna ziua. Am si eu o intrebare. Am cumparat acum 2 luni o masina si am facut cu fostul proprietar un contract de vanzare -cumparare si am ajuns la intelegere ... (vezi toată discuția)