Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare masina pe un alt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare masina pe un alt contract

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Am cumparat acum 2 luni o masina si am facut cu fostul proprietar un contract de vanzare -cumparare si am ajuns la intelegere cu el sa o transcriu pe mine dupa ce expira asigurarea (sunt o persoana sub 30 de ani si de aceea am insistat sa ramana masina pe numele lui), dar intre timp am primit drept de munca in strainatate si vreau sa o vand. Se poate face contract iarasi de vanzare cumparare un actual contract sau numai dupa ce o transcriu pe mine?
Se poate face contract de vanzare fara sa o transcrieti, insa v atrebui declarata la fisc mai intai si va trebuie scos certificat fiscal, plus platita amenda. Nu e mult.