Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RETINERE DIN SALARIU FARA NOTIFICARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RETINERE DIN SALARIU FARA NOTIFICARE

Buna,

colegele mele de la departamentul de salarizare mi-au retinut din salariu fara sa imi adreseze in prealabil o notificare scrisa. Au dreptul sa faca asta?

Retinerea din salariu a fost facuta deoarece ele considera ca in luna ianuarie 2011 trebuiau sa calculeze ca baza pentru concediul medical (postnatal), salariul minim. Am nascut la o zi dupa intoarcerea din primul concediu pentru ingrijirea copilului si au refuzat sa imi ia in considerare veniturile din indemnizatia de crestere copil. Va rog sa imi spuneti daca au procedat corect.
Art. 169 C.mun.:
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
......

Cum se calculeaza indemnizatia de maternitate, gasiti aici un articol :
[ link extern ] /
Multumesc pentru raspuns. Dar, chiar si dupa ce am citit postarile de pe contabun.ro, tot nu m-am lamurit cat trebuia sa iau pentru concediul medical postnatal: 75% din indemnizatia pentru primul copil, sau 75% din salariul minim pe economie, cum au spus colegele mele?
Daca ele au gresit, pot recupera diferenta?
Din cuantumul indemnizatiei primite in perioada respectiva ...
Multumesc. Voi scrie o cerere, sper sa pot recupera banii.