avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Serii si numere facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Serii si numere facturi

O SC poate emite facturi din aceeasi serie si in al doilea an? Sau e obligatoriu ca in fiecare an sa existe serii diferite? De ex. daca in primul an se stabileste seria x si se emit facturi pana la numarul 100 sa zicem, se poate ca in al doilea an sa ramana tot seria x si numarul sa fie de la 101 mai departe? Sau trebuie neaparat sa existe serii diferite in fiecare an si numarul sa inceapa neaparat de la 1?
Numerele de ordine trebuie stabilite intr-o plaja de numere adica de ex. de la 1 la 100? Sau e suficient sa inceapa de la numarul 1 si se continua cat este nevoie? Daca trebuie neaparat sa fie intr-o plaja de numere de la 1 la 100 sa zicem, cum trebuie procedat atunci cand se emit mai putin de 100 de facturi?

Cu multumiri
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2012
mihaela495, utilizator
Cel mai recent răspuns: mihaela495 , utilizator 11:03, 12 Ianuarie 2012
Se pastreaza seria si se continua cu numerotatia de unde a ramas la 31 decembrie, anul trecut. Plaja sa cuprinda orientativ mai multe facturi(vedeti anul trecut cam cate au fost) si chiar daca se depaseste nu-i bai.
Se emite o decizie de catre administratorul firmei in care numeste persoana care se ocupa cu emiterea facturilor si se specifica plaja orientativa pentru care se emite pe anul 2012,
De ex. seria"x' si de la nr.101 ...200
facturile ramase din2011 se anuleaza,daca exista sau se continua asa cum a spus colegul
@george_neagu.
Multumesc pentru raspunsuri.
De ex. daca in primul an s-a stabilit seria x si plaja de numere de la 1 la 100 si s-au emis de ex. doar 60 de facturi, celelalte 40, adica de la 61 la 100 se anuleaza? Si atunci in al doilea poate sa fie tot seria x si numarul? De la 61 mai departe sau de la 101?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare factura pfa! mihai15mai mihai15mai Buna ziua, Sunt nou in randul PFA-urilor si sunt cam in ceata cu completarea facturilor, sper ca n-am postat gresit, imi cer scuze daca am nimerit gresit. Ma ... (vezi toată discuția)
Numerotare facturi ginela ginela Buna ziua, Sunt pfa,neplatitor de tva si emit un numar mic de facturi pe an fapt pentru care pe parcursul anilor 2008-2011 am folosit acelasi carnet de ... (vezi toată discuția)
Numarul la facturi marianna1978 marianna1978 buna ziua, am primit diverse facturi din romania. faptul este ca numeratia din 2010 continua in anul 2011. anul 2010 ultima factura a avut nr. 248 data ... (vezi toată discuția)