Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am avut o sora care a decedat ,am ramas mostenitori eu un frate si ambii parinti. cum se imparte si cat revine fiecaruia .care sunt etapele de urmat. va multumesc.
sora dv. care a decedat, are urmasi??(defuncta are copii/nepoti???)
intrebari: 1. cand a decedat sora ? 2. sora a fost maritata ?
mergeti la notar si dati declaratii de acceptare a succesiunii dupa defuncta .
ulterior se va dezbate succesiunea si se vor stabili cotele parti cuvenite fiecarui succesor .