Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Fiica mea ,a divortat in Romania ,la notar ,anul trecut .Era casatorita cu un cetatean italian si traia in Italia.Divortul nu i se recunoaste in Italia ,pentru ca nu este dat de o instanta judecatoreasca .Exista ,insa un articol 39 si un formular UEpe baza caruia se poate adeverii divortul.Stie cineva ce se poate face in situatia aceasta?Va multumesc!
In Italia nu exista prevederea ca familiile fara copii sa-si poata desface casatoria amiabil in fata notaruluii. E normal sa nu fie recunoscuta.Intrebarea e daca sotul a ,,participat' la divort ? Daca da, ma gandesc ca a fost de acord si nimic n-o poate deranja pe fata dv. Doar daca vrea sa se casatoreasca tot cu un macaronar.
Nu fiica vrea sa se racasatoreasca ,ci fostul ei sot .De aceea divortul trebuie recunoscut in Italia ,pentru binele amandorura.