Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim 2012...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim 2012...

Ma puteti lamuri si pe mine daca mai sunt obligatorii sporul de vechime si coeficientii de ierarhizare? Va multumesc
Sporul de vechime sau coeficientii de ierarhizare se acorda / se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ...
Nu, deoarece nu mai exista contract de munca la nivel national.
Daca sunt clauze prevazute in CCM aplicabil (unitate, grup de unitati sau sector), RI sau CIM sunt obligatorii.
aprov1961 a scris:

Nu, deoarece nu mai exista contract de munca la nivel national.

Si daca exista alt ccm aplicabil angajatorului , ce se intampla in aceasta situatie?
freeelis a scris:

aprov1961 a scris:

Nu, deoarece nu mai exista contract de munca la nivel national.

Si daca exista alt ccm aplicabil angajatorului , ce se intampla in aceasta situatie?

Atunci sunt obligatorii daca nu contravin altor legi (Codul muncii, etc)