Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor

Am varsta de 56 ani.Sotul meu a decedat in sept. 2011.Eu sunt pensionara gr. lll cu o pensie de 516 RON.Am 31 ani de casatorie.Sotul meu era pensionar militar conform legii 164/2001.As vrea sa stiu daca pot beneficia de pensie de urmas conf.art.39(1)di legea 164/2001,sau daca pot cumula pensia de urmas cu pensia personala conf.art.118 din legea 263/2010
Va multumesc.
Legea 263/201

Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:

b) Legea nr. 164/2001 privind pensiile militare de stat, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 748 din 14 octombrie 2002, cu modificarile si completarile ulterioare;

Legea 263/2010

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.
1. Legea. 164/2001 a fost abrogata. De la 1 ianuarie 2011 pensia de urmas se acorda potrivit prevederilor Legii nr. 263/2010.

2. Pensia de urmas nu se cumuleaza cu pensia proprie iar art. 118 din Legea nr. 263/2010 nu prevede asa ceva. Daca indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie de urmas, puteti opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

3. Indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie de urmas daca:
-sunteti incadrata in grad de invaliditate I sau II;
-decesul sotului s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale iar dvs. nu realizati venituri lunare, altele decat pensia, mai mari de 35% din castigul salarial mediu brut.

Daca nu va incadrati in ipotezele de mai sus, puteti beneficia de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, urmand sa nu mai primiti si pensia proprie. Cand veti implini varsta pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, veti indeplini din nou conditiile sa beneficiati de pensie de urmas. Si in aceasta situatie veti opta pentru primirea unei singure pensii, cea mai avantajoasa.
Gabriela Pintea, Consilier juridic