Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

mai poate mama mea de 77 de ani (pensionara), primi pensie de urmas dupa tatal meu care a decedat in august 2001?

abea acum am aflat ca se acorda pensii de urmas!
multumiri
Daca indeplineste conditiile legii da, poate primi.

Accesati linkul urmator [ link extern ]

ContSters134600, utilizator
multumesc pentru pont! :)
pai, da!
eu zic ca indeplineste conditiile....=D>
mihaelaw a scris:
mai poate mama mea de 77 de ani (pensionara), primi pensie de urmas dupa tatal meu care a decedat in august 2001?
abea acum am aflat ca se acorda pensii de urmas!multumiri

Mama dvs., la aceasta varsta, beneficiaza de pensie proprie pentru limita de varsta. Intrucat in sistemul public de pensii nimeni nu poate beneficia de doua sau mai multe pensii, poate doar opta pentru cea mai avantajoasa.

ART. 74 - Legea nr. 19/2000
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.