avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

mai poate mama mea de 77 de ani (pensionara), primi pensie de urmas dupa tatal meu care a decedat in august 2001?

abea acum am aflat ca se acorda pensii de urmas!
multumiri
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:32, 25 Iunie 2010
Daca indeplineste conditiile legii da, poate primi.

Accesati linkul urmator [ link extern ]

Ultima modificare: Vineri, 25 Iunie 2010
ContSters134600, utilizator
multumesc pentru pont! :)
pai, da!
eu zic ca indeplineste conditiile....=D>
mihaelaw a scris:
mai poate mama mea de 77 de ani (pensionara), primi pensie de urmas dupa tatal meu care a decedat in august 2001?
abea acum am aflat ca se acorda pensii de urmas!multumiri

Mama dvs., la aceasta varsta, beneficiaza de pensie proprie pentru limita de varsta. Intrucat in sistemul public de pensii nimeni nu poate beneficia de doua sau mai multe pensii, poate doar opta pentru cea mai avantajoasa.

ART. 74 - Legea nr. 19/2000
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de deces MGabriel MGabriel Mama a decedat,tatal este inca in viata,ambii sunt (sau au fost) pensionari de varsta. Are dreptul tata sa primeasca lunar un procent din pensia ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas ff38 ff38 Buna ziua As dori sa stiu daca dupa decesului tatalui meu, beneficiar al unei pensii de limita de varsta, mama mea , beneficiara a unei pensii de ... (vezi toată discuția)
Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. el era căsătorit, fara ... karinalesia1 karinalesia1 Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit, fara copii. Mama a decedat și ea acum 4 ani. Cine îl moștenește pe unchiul meu, eu sau tatăl ... (vezi toată discuția)