Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cadou craciun pt.copii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cadou craciun pt.copii

O soc.poate da cadouri de Craciun copiilor minori ai salariatilor sai daca acesti copii nu sunt declarati la societate ca fiind in intretinerea acestora ( la deduceri suplimentare salarii) ci al celuilalt parinte care nu este salariatul acestei societati ?
Multumesc.
Sunt deductibile limitat la calculul impozitului pe profit cheltuielile acordate cu cadourile pentru copii angajatilor, fiind considerate cheltuieli sociale, chiar daca acestia nu sunt inregistrati la deducere la parintele care este salariat al societatii.
n evidenta contabila astfel de sume se inregistrează astfel:

6458 = 5311 / 5121 cu sumele acordate

Limita de deductibilitate este de 2% din fondul de salarii, conform art. 21 alin 3 lit. c din Codul fiscal , iar in ceea ce priveste impozitul pe venit si contributiile sociale –acestea sunt neimpozabile, conform art 55 alin 4 din Codul fiscal .
Multumesc mult ptr.raspuns.