avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere de apel in cazul recursului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere de apel in cazul recursului

Daca fac o cerere de apel, desi calea ordinara de atac prevazuta de lege este recursul, pot modifica cererea in cerere de recurs dupa expirarea termenului de recurs dar pana la primul termen de judecata? Sa se tina cont de faptul ca am depus cererea in termen dar gresit denumita.
Ce solutie mai am?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:26, 13 Ianuarie 2012
calea de atac va fi recalificata de catre instanta, din oficiu.
Da, nu conteaza cum o numiti dvs.
Puteati sa o numiti si contestatie la executare pentru ca instanta o va incadra pe normele de drept incidente in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apelul petre_marian petre_marian buna ziua.Intr-o sentinta data de judecatorie la solutia pe scurt apare urmatoarea mentiune [numai cu apel in 30 de zile de la comunicare.as dorii sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Recalificare cale de atac Ramona24 Ramona24 Buna ziua! cum se solicita si in baza a ce -recalificarea caii de atac ca fiind apelul (vechiul cod de pr civila) in situatia in care in sentinta ... (vezi toată discuția)
Recalificarea unei cai de atac Luoana Mihaela Luoana Mihaela La termenul din 13,12,2013 instanta recalifica calea de atac data de judecatorie din apel in recurs fiind vorba ca instanta de fond nu a avut in vedere ... (vezi toată discuția)