Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... apelul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

apelul

buna ziua.Intr-o sentinta data de judecatorie la solutia pe scurt apare urmatoarea mentiune [numai cu apel in 30 de zile de la comunicare.as dorii sa stiu daca acel [numai] face vre-o diferenta?
Caile de atac pe care le puteti exercita sunt cele prevazute de lege, adica indiferent ce scrie in hotararea instantei dvs. trebuie sa verificati intotdeauna normele procedurale care reglementeaza calea de atac si termenul in care poate fi exercitata pentru speta dvs.
Buna ziua,
Formulati apel daca sentinta va nemultumeste in termenul indicat de instanta.
Acel NUMAI fie este inscris gresit fie se refera la faptul ca nu exista calea de atac a recursului.
mentionez ca judecata de fond s-a judecat de doua ori
Nu contează.
Dacă aveți motive de apel legea va permite.
Hotararile care pot fi atacate cu apel principal sunt prevazute de art.466 NCPC.Sintagma "numai" se refera la fapul ca,apelul estesingura cale de atac ordinara,dar, mai sunt si caile extraordinare:recurs,contestatie in anulare,revizuire ,in functie de obiectul cauzei, valoare.