Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... va rog sa imi spuneti daca este bine cum gandesc eu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

va rog sa imi spuneti daca este bine cum gandesc eu noua taxa auto ?

buna ziua,vreau sa imi achizitionez o masina sh si sunt confuz cu noua taxa. de exemplu daca vreau sa imi cumpar un opel vectra din anul 1999 dar ea a fost inmatriculata in Romania de exemplu in 2009 platesc vreo taxa ? eu cred ca nu dar vreau sa imi stiu si parerea unui specialist. va multumesc
Legea privind noua taxa auto a fost publicata marti in Monitorul Oficial.
Actul normativ impune o modalitate unitara de calcul a taxei, insa stabileste ca taxa trebuie platita inclusiv de autoturismele inmatriculate in Romania inainte de 2007, pentru care nu a fost platita o astfel de taxa.
Daca intentia dvs este de a achizitiona un autoturism din 2009,rezulta ca in temeiul normei in vigoare ,veti fi obligat la plata taxei
nu a-ti inteles nimic din ce am scris eu. Nu am spus ca masina e din 2009 ci este fabricata in 1999 dar adusa si inmatriculata in Romania in 2009.