Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Suntem doi frati.Parintii nostri au decedat in urma cu 12. In timpul vietii mama noastra era proprietara unui apartament.50% din proprietatea acestui aprtament ni l-a donat in parti egale prin act notarial.
Dupa decesul parintilor nu am facut succesiunea si am continuat sa locuim in cest apartament timp de 5 ani.
Printr-un act notarial eu am renuntat la drepturile mele asupra imobilului in favoarea fratelui meu care nu a semnat nici un fel de document.
As dori sa stiu daca acest apartament poate fi vandut de fratele meu.
Va multumesc.
1. va rog sa nu mai scrieti cu litere de tipar (deseori eu refuz sa mai stau sa descifrez astfel de texte - contrar parerii celui care le scrie crezand ca astfel atrage atentia).

2. succesiunea de deschide prin moarte. Cata vreme spuneti ca parintii au decedat aici vorbim depre o mostenire deschisa. (ceea ce se intampla la notar se cheama dezbatere succesorala). Renuntarea, ca act de optiune succesorala, se face in termen de 6 luni de la data dechiderii succesiunii = data mortii celui despre a carui mostenire e vorba.

3. Asa cum spunea dl Liviu Bordas, e important continutul actului despre care faceti vorbire (altminteri vorbim...ca sa ne aflam in treaba - adica in totala necunostinta de cauza).
themis a scris:
Sunteţi sigur că era notar public? Eu am serioase îndoieli.

Si eu am vazut acte de-astea de "renuntare", ziceau in mare ca declarantul renunta la orice drept si pretentie asupra bunului X. Nu inteleg ce notar poate redacta si autentifica asa ceva, cert e ca sunt si asemenea exemplare.
Andreea Lisievici a scris:

themis a scris:
Sunteţi sigur că era notar public? Eu am serioase îndoieli.

Si eu am vazut acte de-astea de "renuntare", ziceau in mare ca declarantul renunta la orice drept si pretentie asupra bunului X. Nu inteleg ce notar poate redacta si autentifica asa ceva, cert e ca sunt si asemenea exemplare.

Un notar prost. Căruia, ministrul care i-a dat ştampila pe mînă ar trebui să i-o retragă.

Nu. Retractez. Trebuia să i-o retragă înaite de a i-o da! =D> ªi să-l trimită la carte. Sau la sapă!

Liviu S.Bordaş