avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1101 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... in cat timp ajunge un dosat de la parchet la sectia de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

in cat timp ajunge un dosat de la parchet la sectia de politie?

Am depus la politie o plangere impotriva vecinului meu pentru distrugere,cei de la politie au trimis dosarul la parchet,venind acasa rezolutia am constatat ca cei de la politie au avut o atitudine partinitoare motiv pt,care am cerut sa vedem dosarul,cererea ne-a fost acceptata insa intre timp dosarul s-a reintors in sectie doamna procuror constatand mari neclaritati si contradictii in dosar.Am fost sa vedem dosarul in sectie la indrumarea doamnei procuror numai ca desi rezolutia apare ca datata din 04.01.12 cei de la politie sustin ca dosarul nu a ajuns in sectie...ce putem face?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:42, 16 Ianuarie 2012
Sunt aspecte total diferite data cand procurorul responsabil a pronuntat rezolutia in cazuza si perioada in care dosarul prin corespondenta ajunge de la parchet la sectia de politie competenta
Reveniti la sectia de politie in sarcina careia a fost declinata cercetarea cauzei
Ultima modificare: Vineri, 13 Ianuarie 2012
ynocentta, utilizator
multumesc pentru raspuns...dosarul a ajuns in sectie de o saptamana numai ca nu l-am putut vedea ...in prima zi nu a fost de gasit...a doua zi amsunat si a zis sa mergem ca il putem vedea ...am fost numai ca dosarul a fost repartizat unul domn politist care nu era in sectia si ne-au spus sa venim a doua zi.....am revenit numai ca domnul politist nu a avut timp sa se uite prin dosar si a vrut sa fie in tema inainte sa ne arate dosarul ...ne-a rechemat luni(vineri fiind ultima ...)....asrazi fiind luni ne-au spus ca sunt in alerta si ca nu putem vedea dosarul ...NU ESTE POSIBIL ,NU AM CERUT DECAT SA VEDEM CE CONTINE DOSARUL ,AVEM APROBARE DE LA PROCURATURA.....ORICE DIN SECTIE CRED CA POATE SA IA UN DOSAR SA NI-L PUNA IN FATA......CRED....CE PUTEM FACE IN SITUATIA DATA?
In raport de situatia comunicata la sectia de politie,aveti dreptul sa solicitati comndantului unitatii sa se implice in vederea dispunerii masurilor necesare la politistul responsabil de caz,astfel incat sa materializati dispozitia parchetului responsabil de caz
de fiecare data cand am fost la sectie am lasat cate o cerere adresata comandantului pentru solutionare...comandantul este la curent iar banuiala noasra este ca s-au falsificat semnaturi din cauza asta aceasta situatie
Daca aveti suspiciuni privitoare la realitatea din documentele la dosar,va revine dreptul sa analizati cu atentie continutul actelor asupra carora aveti suspiciuni si in situatia in care acestea se confirma ,urmeaza sa informati oficial procurorul de caz

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimb de procurori... ContSters257745 ContSters257745 Buna ziua! Sunt cercetat intr-un dosar penal. Initial, de la politie, a venit cu recomandare NUP. Cand am mers la parchet sa ma interesez de redactarea ... (vezi toată discuția)
Ce urmeaza dupa nup? george70 george70 Am aflat prin intermediul avocatului ca la dosarul meu prin care eram acuzat de delapidare politistul a pus rezolutia de NUP trimitandu-l la parchet. Cam ce ar ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala din culpa adrianag10 adrianag10 buna seara.pe data de 26 aprilie 2011in urma unui accident auto,,m-am ales cu un dosar penal pt vatamare corporala din culpa.Dosarul a stat pana pe 8feb ... (vezi toată discuția)