Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Persoana desemnata sa conduca activitatea de transport
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Persoana desemnata sa conduca activitatea de transport

Persoana desemnata sa conduca activitatea de transport poate fi pfa?
george-neagu, moderator
O prevedere expresa pe care legiuitorul o face in acest sens, este faptul ca persoana desemnata, trebuie sa fie angajatul operatorului de transport, numita prin decizie a acestuia pe baza atestatului de pe care il detine. Personal nu stiu daca se poate constitui o PFA cu un asemnea obiect de activitate, nu cred ca exista cod CAEN specific si oricum, trebuie sa existe relatia de angajare.
Daca va referiti la posibilitatea ca o persona desemnata, angajata al unui operator de transport sa fie si PFA, atunci raspunsul este da, insa nu cred ca asta ati vrut sa intrebati.
george-neagu, moderator