Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Colaborare între PFA și firmă de taxi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Colaborare între PFA și firmă de taxi

Bună ziua. Vreau să fac un contract de colaborare între mine, cu PFA, cod CAEN activitate de taxi, și o firmă pentru care să fiu șofer pe mașina firmei, de la care să închiriez mașina iar eu să fiu conducător auto cu atestat pentru taxi și regim de închiriere. Mi se refuză această
alternativă, deși economistul/ contabilul unei mari firme în domeniu a confirmat că „teoretic” se poate. Mă puteți edifica, eventual și cu o prevedere legală. Vă mulțumesc.
Buna ziua.

Activitate de taxi sau transport alternativ (Uber, clever)? cel putin pentru partea de transport alternativ si eu opinez in sensul ca nu se poate PFA, intrucat textul de lege stabileste clar faptul ca conducatorul auto trebuie sa fie angajat al titularului autorizatiei de transport in regim alternativ sau angajat al acestuia. Notiunea de angajat vizeaza un contract de munca si toate aspectele care deriva din aceasta structura.

In cadrul OUG nr. 49/2019, care reglementeaza activitatea de transport alternativ, gasiti aceasta prevedere la art. 2 lit. e). unde se mentioneaza ca conducatorul auto poate fi titular, respectiv angajat al unui operator de transport alternativ.

De asemenea, in Legea nr. 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, la art. 25 alin. (1) teza finala se mentioneaza ca "Conducatorul auto trebuie sa detina certificatul de atestare a pregatirii profesionale si sa fie angajat al transportatorului autorizat".
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat