avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Sunt consilier juridic debutant, imi pot reprezenta ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Sunt consilier juridic debutant, imi pot reprezenta angajatorul in instanta?

Buna ziua,
M-AM ANGAJAT DE CURAND INTR-O CLINICA MEDICALA IN FUNCTIA DE CONSILIER JURIDIC DEBUTANT( NU SUNT INSCRISA IN TABLOUL CONSILIERILOR JURIDICI) SI AM PRIMIT NISTE CITATII PRIN CARE SPITALUL ESTE CHEMAT IN INSTANTA IN DIFERITE PROCESE(CA PARTE CIVILA)
INTREBAREA MEA ESTE DACA EU POT REPREZENTA CLINICA UNDE LUCREZE SI DACA MA POT PREZENTA LA ACESTE PROCESE(DESI NU SUNT CONSILIER JURIDIC DEFINITIV SI NICI NU SUNT INSCRISA IN TABLOUL CONSILIERILOR)
VA ROG MULT SA IMI RASPUNDETI!
MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: exuser , utilizator 12:34, 13 Ianuarie 2012
legea consilierilor juridici si statutul av spun la ce instante se pot prezenta stagiarii si in ce conditii.....
LEGEA nr. 514 din 28 noiembrie 2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic

ART. 13
(1) Consilierul juridic stagiar poate pune concluzii la judecatorie si la tribunale ca instanta de fond, la organele de urmarire penala, precum si la celelalte organe administrative cu atributii jurisdictionale.
da,ok...pot pune concluzii dar pot apara institutia?
da, cu delegatie de reprezentare semnata de conducatorul institutiei.
Intelesul sintagmei “a pune concluzii” in ceea ce ii priveste pe avocatii stagiari
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exercitarea profesiei de cons. jr. in domeniul privat adriannn adriannn Buna ziua. 1. Pentru practicarea profesiei de cons. jr. este obligatoriu inscrierea in tabloul cons. juridici? Textul legii 514/2003 este interpretabil, ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic angajat la srl dar fara sa fie admis in ccj Delia Elena  NEDA Delia Elena NEDA Dat fiind ca C.O.R.-ul nu mai contine \"jurist\", ci doar \"consilier juridic\", o persoana care a absolvit dreptul si doreste sa fie angajat la un SRL, poate ... (vezi toată discuția)
Rolul consilierului juridic akkad akkad Am si eu o dilema! lucrez la o societate cu capital de stat, ca si consilier juridic in cadrul serviciului juridic! Sefa de la departamentul implementare ... (vezi toată discuția)