Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Sunt consilier juridic debutant, imi pot reprezenta ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Sunt consilier juridic debutant, imi pot reprezenta angajatorul in instanta?

Buna ziua,
M-AM ANGAJAT DE CURAND INTR-O CLINICA MEDICALA IN FUNCTIA DE CONSILIER JURIDIC DEBUTANT( NU SUNT INSCRISA IN TABLOUL CONSILIERILOR JURIDICI) SI AM PRIMIT NISTE CITATII PRIN CARE SPITALUL ESTE CHEMAT IN INSTANTA IN DIFERITE PROCESE(CA PARTE CIVILA)
INTREBAREA MEA ESTE DACA EU POT REPREZENTA CLINICA UNDE LUCREZE SI DACA MA POT PREZENTA LA ACESTE PROCESE(DESI NU SUNT CONSILIER JURIDIC DEFINITIV SI NICI NU SUNT INSCRISA IN TABLOUL CONSILIERILOR)
VA ROG MULT SA IMI RASPUNDETI!
MULTUMESC!
legea consilierilor juridici si statutul av spun la ce instante se pot prezenta stagiarii si in ce conditii.....
LEGEA nr. 514 din 28 noiembrie 2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic

ART. 13
(1) Consilierul juridic stagiar poate pune concluzii la judecatorie si la tribunale ca instanta de fond, la organele de urmarire penala, precum si la celelalte organe administrative cu atributii jurisdictionale.
da,ok...pot pune concluzii dar pot apara institutia?
da, cu delegatie de reprezentare semnata de conducatorul institutiei.
Intelesul sintagmei “a pune concluzii” in ceea ce ii priveste pe avocatii stagiari
[ link extern ]