Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA emitere factura ajustare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

emitere factura ajustare tva

Buna ziua,

Avem un client neincasat din 2008 in valoare totala de 126985.07, procedura de faliment a fost inchisa in baza unei hotarari judecatoresti.
Pentru ajustarea tva-ului noi trebuie sa emitem o factura pentru valoarea neincasata in minus, intrebarea mea este : avand in vedere ca in 2008 cand s-a emis factura tva-ul era de 19 % iar acum este 24 % care sunt valorile pe care le inscriu in factura de ajustare a tva-ului? Trec baza 106710,14 si tva-ul de 20274,93 asa cum erau valorile in 2008, noi vrem sa cerem de la stat rambursarea tva-ului neincasat...
se ajusteaza TVA colectata in cota aplicata la momentul exigibilitatii, adica 19%.
daca la momentul respectiv ati colectat 20274,94, aceeasi suma o treceti acum cu semnul minus.