Forum Discuţii juridice Achiziţii publice penalitati 90% contract de executie lucrari
Discuție deschisă în Achiziţii publice

penalitati 90% contract de executie lucrari

avem un contrat de executie lucrari cu o primarie, pt modernizare drumuri vicinale, terasamente si asfalt, incheiat 08.09.2008; la jumatatea lucrarilor am oprit executia, intrucat ni s-a refuzat plata facturii pentru lucrarile deja executate; i-am dat in judecata pentru recuperarea acestei sume; iar primaria, ne-a dat in judecata pentru plata penalitatilor de 90 % prevazute in contract;

intrebarea mea este daca aceasta cota de 90% penalitati este legala si daca da, care este temeiul legal;
"plata penalitatilor de 90 % prevazute in contract;"

cand ati semnat contractul NU ati vazut clauza asta.
contactul este "legea partilor" si daca ati semnat insemana ca ati fost de acord cu clauza respectiva
atunci trebuia sa va intebati daca este legal

Nu stiu de un model dar in mod normal un contract trebuie sa prevada, pe aceasta tema urmatoarele
" Nerespectarea clauzelor contractuale atrage pentru partea în culpă penalităţi şi daune interese de:
• 0,10 % pe zi pentru primele 10 zile de întârziere,
• 0,15 % pe zi pentru perioada scursă din cea de a 11-a zi până la îndeplinirea obligaţiilor de către partea în culpă."

1.Asa cum prezentati problema, adica ati sistat executarea lucrarilor pentru neexecutarea de catre cealalta parte a obligatiilor contractuale, demersul partii in culpa(Primaria) de a solicita obligarea dvs. la plata penalitatilor reprezinta o glumita de jurist necopt.
2.Se impune, totusi, sa tratati cu seriozitate problema si sa angajati un avocat.
3.Nu este clar daca acea cota de penalitati la care va referiti reprezinta cuantumul penalitatilor pe durata de executie a contractului sau pe zi de intarziere.
4.Nu mai faceti afaceri fara sa consultati avocatul: temeiul de drept(presupunand ca ati incheiat contractul inainte de 1.10.2011) este art. 969 c.civ.(conventiile legal facute au putere de lege intre partile contractante).
va multumesc pentru raspunsuri; am angajat un avocat, procesul este in derulare