Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de colaborare

buna,cum inregistrez un contract de colaborare in contabilitate (cum apare pe statul de plata si cum i fac plata) il inreg. in revisal ? ma puteti lamuri va rog
HG 500/2011
Art. 2
(1) Incadrarea in munca a unei persoane se realizeaza, potrivit prevederilor Legii nr. 53/2003 — Codul muncii, republicata, numai prin incheierea unui contract individual de munca, in temeiul caruia persoana fizica, in calitate de salariat, se obliga sa presteze munca pentru si sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu.
Art.3
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal — CNP, cetatenia si tara de provenienta

Deci, contractul de colaborarea nu are ce cauta in Revisal.Acolo inregistrati doar salariatii dvs.
In contabilitate, teoretic, ar trebui sa inregistrati o factura emisa de prestatorul unui serviciu-acel colaborator.
Ce fel de colaborarea aveti in vedere?Dati mai multe detalii.