Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu prenatal

Dupa cunostintele mele legislatia prevede un total de126 de zile concediu pre- si postnatal din care 42 de zile obligatoriu postnatal. Restul de 84 de zile eu as prefera sa le iau prenatal, dar medicul de famile sustine ca nu poate sa-mi dea mai mult 63 de zile prenatal, adica incepand din sapt. 32 de sarcina. Ce prevede legislatia in acest sens?Are dreptate maedicul de familie?
63 de zile inainte de nastere iar pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere. Aceste concedii se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare fara ca perioada concediului de lauzie sa fie sub 42 de zile calendaristice.
OUG 158/2005
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care nu se mai afla, din motive neimputabile lor, in una dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (1), daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat. Faptul ca pierderea calitatii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei in cauza se dovedeste cu acte oficiale eliberate de catre angajatori sau asimilatii acestora.
(3) In situatiile prevazute la alin. (2), baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza carora s-a calculat contributia pentru concedii si indemnizatii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calitatii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.
Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice
Ildiko, eu am fost acum o saptamana la medicul de familie si mi-a spus ca am dreptul sa-mi iau concediu 84 de zile (daca vreau) inainte de a naste si apoi 42 de zile concediu de lauzie. Asta scrie si in Art. 24. -(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice. Deci daca scazi din cele 126 de zile la care ai dreptul cele 42 obligatorii, iti mai raman 84.
gabriellafk, utilizator