Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de sarcina si lauzie

Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti de la cate saptamani de sarcina se poate intra in
concendiu prenatal conform legislatiei in vigoare.
Conform legii, trebuie sa pastrez 42 de zile dupa nastere(postnatal), intelegand ca restul (de 84 de zile) pana la 126 zile poate fi prenatal.
Medicul de familie nu vrea sa acorde acest prenatal (de 84 de zile) spunand
ca legal se iau maxim 63 de zile prenatal si 63 de zile postnatal.
Va rog sa imi raspundeti. Multumesc!

are dreptate dl. doctor, asa cum spune si in lege , 63 de zile de concediu prenatal si 63 de zile de concediu postnatal, nu-ti poate acorda mai mult de cele 63 de zile de prenanatal,este ilegal sa-ti dea cele 84 pe care tu la soliciti, maxim este de 63 de zile, nu ti le poate cumula cu cele de postnatal
Conf ART. 23 din Ord.158/2005
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile
calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar
concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea
medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a
concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
DINESCU FLORENTA a scris:

Conf ART. 23 din Ord.158/2005
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile
calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar
concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea
medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a
concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.

deci sa inteleg ca legal am dreptul sa solicit 84 de zile prenatal , atata timp cat imi raman 42 de zile postnatal? iar medicul de familie este obligat sa mi le acorde daca solicit astfel?

Conform textului de lege de mai sus puteti sa luati cum doriti dvs. concediul de maternitate singura conditie fiind sa va lasati 42 de zile pentru concediul de lauzie.