Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat

Un minor de 16 ani care a furat dintr-un magazin 3 articole de imbracaminte si care a fost prins de agentul de paza, fara ca magazinul sa depuna plangere deoarece a achitat contravaloarea lor, si care a fost dus la politie unde a dat o declaratie, a primit amenda de 500 lei si 130 cheltuieli de judcata dupa 10 luni de la eveniment.
-Cine plateste amenda in cazul minorilor si ce se intampla daca nu o plateste nimeni?
~ Conținut șters la cerere ~
Este amenda administrativa aplicata de procuror, cel putin asa intelegem din doc. primit acasa, in care se spune ca a fost scos de sub urmarire penala.
~ Conținut șters la cerere ~
Adica, minorul nu pateste nimic? Sau il poate aftecta in vre-un fel cand implineste 18 ani?
~ Conținut șters la cerere ~