Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Coeficienti de ierarhizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Coeficienti de ierarhizare

Buna ziua,
Salariul minim brut pe tara garantat in plata este de 700 lei, va rog sa ma lamuriti si pe mine cum se calculeaza salariile pentru persoanele calificate si cele cu studii superioare de lunga durata? Raman aceeasi coeficienti de ierarhizare din 2011?
Astept raspuns......multumesc
Nu se mai aplica coeficienti de salarizare si nu s-au aplicat nici in 2011, intrucat ccm la nivel national nu a mai fost aplicabil, acesta fiind actul in baza carora erau acordati acesti coeficienti.
1. Fiecare angajator poate sa prevada in CCM sau in Regulamentul intern coeficienti de ierarhizare a salariilor pe posturile prevazute in organigrama.

2. - Aplicarea coeficientilor nu se face in functie de studiile ocupantului unui post ci in functie de standardele ocupationale si prevederea unui anumit noivel de studii pentru fiecare post.
- Adica daca un post este prevazut cu studii medii el va fi salarizat ca atare chiar daca ocupantul are studii superioare.

3. - Dar cea mai buna metoda este negocierea salariului intre angajator si salariat.
- Daca salariaul este nemultumit de salariul oferit de angajator poate renunta si isi va cauta alt loc de munca mai convenabil.