Forum Discuţii juridice Executare silită poprire-schimbare loc de munca
Discuție deschisă în Executare silită

poprire-schimbare loc de munca

Daca pensia de intretinere minor se face prin poprire, ce se intampla daca cel care datoreaza suma isi schimba locul de munca sau lucreaza in 2 locuri? (creditorul locuieste in alt oras si nu poate fi la curent cu fiecare schimbare). In a cui atributie intra actiunea de a anunta ca trebuie facuta poprire pe salar ?
Daca debitorul isi schimba locul de munca, societatea de la care pleaca va trimite actele la noul loc de munca. In cazul in care nu stie noul loc de munca, societatea are obligatia sa informeze imediat in scrie creditorul (personal sau executorul judecatoresc de la care a primit hartiile). Dupa ce creditorul afla noul loc de munca, informeaza fostul angajator care va trimite hartiile noului angajator. (art.455 cod proc.civila)