Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ipoteca pe apartament .Îl pot vinde ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ipoteca pe apartament .Îl pot vinde ?

Buna seara , am un apartament pe firma , si pe apartament am o ipoteca in favoarea unei banci. Stiu ca îmi veți spune ...." ce scrie in contract " .....dar va întreb totuși . Eu vreau sa îmi trec acest apartament pe numele meu ( deci de pe firma mea pe pers fizica ,adică pe mine ) deoarece plătesc impozit foarte mare . apartamentul acesta e de fapt locuința mea , deci nu e sediu de firma sau pct de lucru etc.
Dacă nu mă inseala memoria , in contractul cu banca se mentioneaza ceva de genul ca banca este de acord cu vânzarea dar prețul vânzării sa fie transferat in conturile indicate de banca ....pana la acoperirea integrala a creditului rămas.
Problema e ca eu vreau sa fac un artificiu , ptr a nu mai plăti impozit si .....practic nu vreau sa îmi vând mie casa mea ...ptr ca nu am nici banii necesari.
tinand cont si de faptul ca in trecut eu am creditat firma mea cu sume considerabile ....care acoperă cu mult prețul actual al unui asemenea imobil ....pot numi genul acesta de tranzactie ....compensare ???? Si dacă se poate asa ceva ...deci nu vor exista bani in tranzactie ...ci doar angajamentul meu ca pers fizica ca voi plăti ratele in continuare si .....desigur ca voi fi de acord cu ipoteca pe imobil. Se poate ASA ?

va multumesc.
parerea noastra este ca nu se poate...
Dacă sunteți amabil ....pe scurt îmi puteți spune de ce ? va multumesc , oricum ptr răspuns
Il puteti vinde doar daca cumparatorul accepta sa primeasca si ipoteca pe imobil si de asemenea aveti nevoie e acordul bancii.
Alexandru Munteanu, Avocat
Genul asta de tranzactie se numeste contract de dare in plata si, in principiu, se poate. Nu stiu daca este posibil si in cazul Dvs., avand in vedere ipoteca. Parerea mea este sa obtineti mai intai un raspuns din partea bancii. Daca acesta va fi favorabil, trebuie analizata situatia contabila a imobilului: valoare, TVA etc. Va consultati cu contabilul pentru a obtine toate informatiile.
Happyend, utilizator
va multumesc , am sa întreb banca ... Si din moment ce ipoteca rămâne pe apartament ....eu fiind de acord cu ea ( in calitate de nou proprietar ) si voi arată banciI care sunt motivele acestei acțiuni ....sper sa am intelegerea lor si sa pot face acest lucru.
discover, utilizator